تبلیغات
روانشناسی اجتماعی - اعتیاد زنان
انسان مولود شرایط نیست.شرایط مخلوق انسان است

اعتیاد زنان

چهارشنبه 29 مهر 1388 03:48 قبل از ظهر

نویسنده : ر.ع
ارسال شده در: آسیب شناسی زنان ،
اعتیاد زنان یعنی مرگ خانواده
آسیب‌ها- روشنك محمدی:
تجسم واقعی یك زن معتاد به خودی خود تاسف‌انگیز است اما وقتی تعداد زنان معتاد را در قالب آمار و ارقام مرور می‌كنی تعجب و تاسفت صد‌چندان می‌شود

  این همان چیزی است كه حسن رفیعی، مجری طرح ارزیابی وضعیت اعتیاد به آن اشاره می‌كند و می‌گوید كه در حال حاضر60 هزار زن معتاد در ایران وجود دارد. به گفته وی 5 تا 6 درصد معتادان كشور، زن هستند كه با احتساب جمعیت پایه حداكثر یك‌میلیون و 200 هزار نفری برای معتادان رسمی كشور، این تعداد به 60 هزار نفر می‌رسد.

براساس آمار اعلام شده سال گذشته شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی تعداد معتادان این استان بیش از 15 هزار نفر تخمین زده می‌شود كه 2 درصد آنها زنان هستند.

با وجود كمتر بودن آمار زنان معتاد نسبت به مردان، نسبت زنان معتاد تحت درمان، بسیار كمتر از مردان درگیر این معضل است كه این مسئله برای جامعه نگران‌كننده به نظر می‌رسد متخصصان علت اصلی این مشكل را تابوهای موجود در این زمینه می‌دانند.

شوهرم معتادم كرد

24 سالم بود كه به اصرار پدرم با مجتبی ازدواج كردم. پسرم كه شد 4 ساله از شوهرم جدا شدم اما دیگر او معتادم كرده بود. مدتی را هیمن طوری خانه این و آن گذراندم اما پدرم به خاطر اعتیادم نگهم نداشت من هم كه از پس خرج و مخارج امین بر نمی‌آمدم او را به بهزیستی سپردم. پولم را هم از جیب و كیف زنها در اتوبوس‌های شلوغ برمی‌داشتم. این طوری اموراتم می‌گذشت.

مهین متهم به 14 فقره سرقت است و شاكی‌های متعددی دارد. یكی از شاكی‌های او زنی است كه بعد از سرقت جواهراتش توسط میهن از همسرش جدا شده و زندگی‌اش از دست رفته است. شاكی دیگر او زنی است كه مهین وامی را كه برای عروسی پسرش گرفته بود سرقت كرده است. در حال حاضر مهین بیش از 10 میلیون تومان از مردم سرقت كرده و به علت ناتوانی در بازپرداخت این پول‌ها باید بقیه عمر خود را در زندان سپری كند.

دكتر ماه‌بانو آسیب‌شناس آذربایجانی می‌گوید: زنانی كه مواد مخدر مصرف می‌كنند، از آسیب‌های مغزی قابل توجهی نسبت به مردان برخوردارند و تخریب ناشی از اعتیاد، برای آنها بیشتر از مردان است.

كشتمش چون زنم را معتاد كرده بود

خدجیه زن 50 ساله ای بود كه بر اثر وارد آمدن ضربه سنگینی به سرش بعد از دو روز در كما ماندن، مرد.علی گفت: خدیجه اعتیاد شدیدی به مواد مخدر داشت و زمانی كه من در خانه نبودم برای مصرف مواد به خانه‌مان می‌آمد. روز حادثه وقتی به خانه آمدم او و همسرم را در حال مصرف مواد مخدر دیدم كه با مشاهده این صحنه كنترلم را از دست داده و به سوی خدیجه حمله‌ور شدم.

چند ضربه به سر و صورت خدیجه زدم كه بیهوش شد. خیلی ترسیده بودم به همین خاطر او را به بیمارستان رساندم اما تصور نمی‌كردم به دلیل كتك‌های من بمیرد.دكتر ماه‌بانو گفت: زنان معتاد خیلی كم‌تحمل‌تر از معتادان مرد هستند به طوری كه زنان 2 سال پس از مصرف مواد مخدر به تزریق رو می‌آورند. اما بر اساس یك تحقیق علمی، این مدت زمان برای مردان 8 سال است و آنها 8 سال پس از مصرف مواد مخدر سراغ تزریق می‌روند.

وی افزود: اطلاعات حاصل از آخرین آمارگیری‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز بیانگر وجود ۱۴۰ هزار زن معتاد در كشور است، اما از آنجا كه بسیاری از زنان معتاد به دلیل همان مسئله برچسب‌زنی اعتیاد خود را پنهان كرده و به مصرف مخفیانه مواد می‌پردازند، احتمال می‌رود كه تعدادشان بیشتر از اینها باشد.

 وی اظهار داشت: معمولا شیوه مصرف مواد مخدر، اعتیاد، شدت و عمق آن و رفتارهای توام با مصرف مواد در زنان معتاد با مردان متفاوت است، به طوری كه معمولا در زنان روند مصرف مواد مخدر، از اولین تجربه مصرف تا تزریق مواد سیر سریع‌تری نسبت به مردان طی می‌كند به طوری كه اعتیاد، زنان را ۶ سال زودتر از مردان از پای در می‌آورد.

زن معتاد با شكایت فرزندش دستگیر شد

منیره گفت: دیگر از دست آزار و اذیت‌های مادرم خسته شده‌ایم، كمكمان كنید.او ادامه داد: حدود 10 سال است كه مادرم به تبعیت از پدرم اعتیاد شدیدی به مواد مخدر پیدا كرده و تازگی‌ها هم شیشه می‌كشد.

در این مدت او نه تنها وظایف مادری‌اش را انجام نداده بلكه با انجام كارهای خلاف شأن خانواده، آبروی من و برادرم را میان اقوام و همسایه‌ها برده است. حالا هم كه شیشه می‌كشد، دچار عدم تعادل روانی شده و پس از هر بار مصرف اقدام به انجام حركات غیرعادی می‌كند و هربار كه جلوی او را می‌گیریم با داد و فریاد زیاد به وسایل منزل خسارت وارد می‌كند.

اقدس مادر این دختر بعد از دستگیری گفت: 10 سال است كه مواد مصرف می‌كنم می‌دانم بچه‌هایم را خیلی اذیت می‌كنم اما دست خودم نیست. او پس از حضور مقابل مقام قضایی طی بازجویی‌های صورت گرفته و تفهیم اتهام با قبول جرمش و با صدور قرار قانونی روانه زندان شد.

به گفته این آسیب‌شناس آذری، به نظر می‌رسد زنان معتاد بسیار آسیب‌پذیرتر از مردان معتاد باشند، چرا كه مصرف مواد در زنان اغلب با آسیب‌های اجتماعی از جمله فرار از خانه، روسپیگری و خشونت توام است.

 از سوی دیگر وقتی یك زن گرفتار اعتیاد می‌شود، تنها او گرفتار پیامدهای فردی و اجتماعی مصرف مواد نشده است، بلكه مصرف مواد در زنان، فرزندان و خانواده آنها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وقتی زن در یك خانواده دچار اعتیاد می‌شود اركان خانواده برای از هم پاشیدگی خیلی مستعد می‌شود و فرزندان نیز به‌خصوص دختران خانواده در نتیجه همانندسازی با مادر و مشكلات عاطفی ناشی از مصرف مواد توسط مهربان‌ترین عضو خانواده دچار انحرافات و مسائل و پیامدهای جبران‌ناپذیری می‌شوند. در نتیجه كمترین عارضه اجتماعی اعتیاد در زنان، متلاشی شدن خانواده است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 14 آبان 1388 01:31 قبل از ظهر