تبلیغات
روانشناسی اجتماعی - افسردگی زنان در ایران دوبرابر مردان است ؟؟؟؟
انسان مولود شرایط نیست.شرایط مخلوق انسان است

افسردگی زنان در ایران دوبرابر مردان است ؟؟؟؟

پنجشنبه 2 مهر 1388 06:02 قبل از ظهر

نویسنده : ر.ع
ارسال شده در: آسیب شناسی زنان ،

 

یك استاد دانشگاه گفت: در ایران به دلیل اینكه اكثر زنان در منزل بوده و كمتر در اجتماع هستند، درصد ابتلای آن‌ها به افسردگی 2 برابر مردان است.
كاظم قجاوند در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: افسردگی، اختلال بالینی و روان‌شناختی است كه به دلایل ژنتیكی و محیطی، در برخی از افراد به عنوان اختلال بالینی خود را نشان می‌دهد.

وی در خصوص علائم این بیماری، گفت: فرد در هنگام بروز این بیماری علاقه و انگیزه خود در امور مختلف را از دست می‌دهد و تمایلی به ادامه كار و زندگی نخواهد داشت؛ همچنین در روابط زناشویی خود مشكلاتی را پیدا می‌كند.
این استاد دانشگاه با بیان اینكه زمینه ایجاد افسردگی در مردان 6 تا 12 درصد و شیوع این بیماری در زنان 12 تا 25 درصد است، اضافه كرد: افسردگی تأثیر زیادی در اشتهای فرد دارد به گونه‌ای كه فرد پرخوری می‌كند یا میلی به خوردن غذا ندارد؛ همچنین در این بیماری فرد انگیزه‌ای برای برقراری ارتباط با دیگران ندارد و به انزوا و تنهایی دچار می‌شود.
وی در خصوص عللی كه برای ایجاد این بیماری وجود دارد، بیان داشت: به دلیل كاهش ترشح دوپامین، سروتونی و نوروپنتین، علائم افسردگی در فرد ایجاد می‌شود؛ این عوامل علت‌های روان‌شناختی بیماری است.
قجاوند در خصوص علت‌های روان‌شناسی كه برای بروز این بیماری وجود دارد، اظهار داشت: اگر كودك در محیطی قرار گیرد كه تعریف و تمجید لازم را دریافت نكند و مدام تحقیر و سرزنش شود، امكان بروز افسردگی در بزرگسالی برای كودك وجود خواهد داشت.
وی گفت: اگر فرد در محیطی باشد كه در آن پدر و مادر دچار افسردگی باشند، احتمال آموختن این عمل توسط فرزند وجود دارد.
این استاد دانشگاه عنوان كرد: افسردگی بر اثر فشارهای روانی نیز ایجاد می‌شود؛ شكست در ازدواج، عدم موفقیت در كنكور و از دست دادن یكی از عزیزان از جمله فشارهایی است كه می‌تواند باعث بروز افسردگی شود.
وی با اشاره به اینكه راه‌های زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد، گفت: دارو درمانی در شرایطی استفاده می‌شود كه افسردگی فرد زیاد باشد و از داروهای 3 و 4 حلقه‌ای برای درمان این بیماری استفاده می‌شود.
قجاوند بیان داشت: شوك درمانی یكی دیگر از روش‌های درمان این بیماری است؛ همچنین رفتار درمانی نیز برای درمان این بیماری استفاده می‌شود.
این استاد دانشگاه با بیان اینكه زنان 2 برابر بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند، اظهار داشت: زایمان بروز افسردگی در زنان را بیشتر می‌كند؛ همچنین به دلیل اینكه زنان بیشتر از مردان مراقب خود هستند و به روانپزشك و پزشك مراجعه می‌كنند، سریع‌تر از بیماری خود مطلع می‌شوند.
وی گفت: شرایط فرهنگی جامعه به گونه‌ای است كه سبب می‌شود، مردان بیشتر از زنان در محیط اجتماع قرار گیرند و از این طریق زمینه‌های بروز این بیماری كمتر در مردان ایجاد می‌شود.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 14 آبان 1388 01:36 قبل از ظهر