تبلیغات
روانشناسی اجتماعی - سوءاستفاده جنسی از كودكان درخانواده‌هایی كه حریم كلامی ندارند بیشتراست
انسان مولود شرایط نیست.شرایط مخلوق انسان است

سوءاستفاده جنسی از كودكان درخانواده‌هایی كه حریم كلامی ندارند بیشتراست

شنبه 21 شهریور 1388 08:23 بعد از ظهر

نویسنده : ر.ع
ارسال شده در: آسیب شناسی کودکان ،
سوءاستفاده جنسی از كودكان درخانواده‌هایی كه حریم كلامی ندارند بیشتراست

 


یك روانشناس سوءاستفاده جنسی از كودكان را رویدادی خانمان‌برانداز توصیف و با استناد به تحقیقات 18 ساله خود بر روی این موضوع در تمام جهان ابراز عقیده كرد كه سوء استفاده جنسی از كودك توسط «ناپدری» در درون خانواده نسبت به سایر متعرضین، شیوع بیشتری دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران دكتر شهین علیایی زند، عضو هیات علمی دانشگاه و بنیانگذار اولین مؤسسه پیشگیری از آزار جنسی كودكان و نوجوانان در خاورمیانه در نشست «سوء استفاده جنسی از كودكان، اشكال و طبقات آن» ایجاد ارتباط با كودك در هر سطح و به هر شیوه، با هدف بهره‌كشی جنسی را تعریف نظری از سوء استفاده جنسی خواند و بیان كرد: در این تعریف منظور از « سطح» از نوازش اندام‌ها با دست تا مراحل پیشرفته به قصد لذت جنسی است؛ بنابراین در چارچوب روانشناسی این اقدام در هر سطحی، سوءاستفاده جنسی از كودك است.

وی با بیان این كه قوانین برخی كشورها در تعریف سوءاستفاده جنسی عبارت «بدون رضایت كودك» را آورده‌اند، ادامه داد: این در حالیست كه ما در محافل حقوقی به این امر اعتراض كردیم، چرا كه كودك در این زمینه نمی‌تواند تصمیم‌گیری كند؛ بنابراین تعرض فرد بزرگسال به كودك، چه با رضایت و یا عدم رضایت كودك سوءاستفاده جنسی محسوب می‌شود. همچنین در این قبیل رویدادها كودكان بسیار تحریك‌پذیر هستند. یعنی در حالیكه تصور ما بر این است كه كودك در سوء استفاده جنسی همواره مخالفت می‌كند، اما كودك تحت آزار، بعد از مدتی به علت تحریك شدن خود را در معرض سوء استفاده‌ها قرار خواهد داد.

عضو هیات علمی دانشگاه، بزرگترین دستاورد نظریه «فروید» را بیان تحریك‌پذیری جنسی كودكان از بدو تولد و آمادگی تحریك‌پذیری در هر گروه سنی دانست و اظهار كرد: یكی از مهمترین سنین تحریك پذیری دوران «پیش دبستانی» است، لذا باید این دوران بسیار جدی گرفته شود؛ چرا كه این دوران را بلوغ اولیه نامگذاری كرده‌اند و این امر را می‌توان در بازی‌های مامان و بابا و دكتر و پرستار كودكان مشاهده كرد كه رنگ و بوی جنسیتی دارد.

این روانشناس با بیان این كه تصور ما، اشتباها این است كه تحریكات جنسی مربوط به سنین نوجوانی و جوانی است، گفت: سوء استفاده جنسی از كودك مخربترین رویداد زندگی فرد است؛ چرا كه در این صورت روان و جسمش نیز آزرده می‌شود و تاثیر خود را برای همیشه به شكل‌های مختلف نشان می‌دهد.

دكتر علیایی زند ادامه داد: تمام افراد پدوفیلی ـ افراد بزرگسال تعرض كننده به كودكان ـ در دوران كودكی مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند. همچنین افرادی كه دارای سابقه تعرض جنسی در كودكی هستند ممكن است در بزرگسالی دچار سردمزاجی و یا عدم كنترل جنسی شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان این كه 23 درصد زنان روسپی در كودكی مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند كه این تحریكات زودرس و قبح‌شكنی از جمله عوامل زمینه‌ساز روسپی‌گری آنها بوده تصریح كرد: این افراد در بزرگسالی، تحریك پذیر بودن خود را در جایی به شكل هدفمند پیاده كرده تا خود را ارضاء كنند؛ این در حالیست كه این پدیده تا آخر عمر با فرد همراه بوده و فراموش ناپذیر خواهد بود.

به گفته وی، سوء استفاده جنسی می‌تواند توسط هر فردی اعم از پدربزرگ، پدر، برادر، و ناپدری صورت گیرد.

به گزارش ایسنا وی افزود: گذاشتن كودكان در خانه همسایه و خبر نداشتن از آنها تا ساعت‌ها، عواقب بسیار بدی می‌تواند به همراه داشته باشد به گونه‌ای كه بسیاری از سوء استفاده‌های جنسی بیرون خانه، در همسایگی رخ می‌دهد.

به گفته وی اگر سوء استفاده جنسی از كودك توسط افراد همخون باشد، تاثیر روانی به شدت عمیقی بر روی كودك می‌گذارد؛ حتی اگر این سوء استفاده جنسی سطحی‌تر باشد؛ چرا كه كودك انتظار ندارد پدرش به قصد لذت جنسی به او دست بزند و در این صورت كودك ناراحتی را در خود فرو می‌ریزد؛ در حالیكه اگر این تعرض جنسی به شكل عمیق‌تر توسط غیر خودی انجام شود كودك بهتر آن را می‌پذیرد.

این استاد دانشگاه كودكان عقب مانده را بیشترین گروه كودكان قربانی سوء استفاده جنسی دانست و خاطرنشان كرد: از نظر فراوانی دختران بیشتر در خانه و پسران بیرون از خانه مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند ؛ این در حالیست كه پسران قرنهاست كه مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرند.

به گفته وی همچنین كودكان خیابانی در مقایسه با سایر كودكان در بیشتر اوقات مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرند به نحوی كه این امر برای قربانیان، تبدیل به یك روال عادی شده كه جای هیچ بحثی ندارد.

دكتر علیایی زند در پاسخ به این سؤال كه در چه خانواده‌هایی این امر بیشتر اتفاق می‌افتد، گفت: تحقیقات نشان داده است خانواده‌هایی كه حریم كلامی ندارند و واژه‌های ناپسند استفاده می‌كنند و خانواده‌هایی كه خود قبح شكن هستند از این منظر در معرض خطر بیشتری، قرار دارند؛ چرا كه اگر هر چیزی را بتوان براحتی به زبان آورد، پس راحت هم می‌توان انجام داد.

وی «بچه‌ها تحریك جنسی نمی‌شوند و تنها بی‌بند و باری‌ها باعث تعرض جنسی به كودكان شده است» را یك افسانه دانست و افزود: در حال حاضر سوء استفاده جنسی در مقایسه با دهه‌های گذشته به شدت در حال سازمان‌یافتگی‌ است و در این زمینه سازمانهای ملی و جهانی داریم؛ به گونه‌ای كه كشور فنلاند یكی از مراكز پخش كودكان و در برخی كشورهای اروپایی كودكان را در هتل‌ها ساعتی اجاره می‌دهند، همچنین كشورهای آلمان و ایتالیا دروازه‌های ورود این كودكان هستند.

دكتر علیایی زند سوء استفاده جنسی از كودكان را به دو نوع رسمی و غیر رسمی تقسیم و بیان كرد: ازدواج دختر زیر 15 سال با پیرمرد 57 ساله نوعی از سوء استفاده جنسی رسمی است كه این قبیل اتفاقات در مناطقی از كشور ما و برخی كشورهای دیگر اتفاق می‌افتد، در خانواده‌های كه پدر گرفتار و معتاد است، بیشتر دیده می‌شود و در این خانواده‌ها كودكان خرج دود و دم خانواده‌ها می‌شوند.

وی با بیان این كه 12 درصد پدر و مادران كودكان قربانی سوءاستفاده جنسی، خود واسطه روسپیگری فرزندان خود بوده و اولین متقاضی را برای دخترانشان آورده‌اند، خاطرنشان كرد: در مقابل شماری از مردان واسطه، به سراغ خانواده‌های متزلزل رفته و با دختران آنها ازدواج كرده و از این راه سعی دارند با آوردن دوستان خود به خانه و تنها گذاشتن آنها با همسرانشان جنبه غیر رسمی این امر را نیز شكل دهند.

دكتر علیایی زند سوء استفاده جنسی غیررسمی را به دو نوع درون و برون خانواده تقسیم و بیان كرد: متاسفانه میلیونها دختر و پسر در جهان، مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرند اما به علت شرایط موجود نمی‌توانند، طرح دعوی كنند.

وی افزود: معمولا سوء استفاده‌های جنسی درون خانواده غیرسازمان یافته است اما هر اندازه از خانواده بیرون می‌رویم این سوء استفاده‌ها سازمان یافته‌تر می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه، فقر را یكی از عوامل زمینه‌ساز این سوء استفاده‌ها دانست و تصریح كرد: از نظر علمی برای بررسی یك پدیده تنها به سراغ یك علامت رفتن، خطای علمی است بنابراین باید در این مورد مجموعه‌ای از عوامل همچون فقر، تحریك زودرس ، قبح شكنی و .... را در نظر گرفت، برای مثال اگر در خانواده‌ای پدر براحتی در برابر فرزندان مواد مخدر مصرف می‌كند در آن خانواده به دلیل قبح شكنی بسیاری از اتفاقات دیگر هم می‌تواند بیفتد.

به گزارش ایسنا وی با اشاره به پدیده مهاجرت و همراهی بسیاری از كودكان با والدین برای یافتن شغل گفت: بعد از مدتی كه پول دریافتی، كفاف گذران زندگی این خانواده‌ها را نمی‌دهد، كارهای دیگری به آنها پیشنهاد می‌شود كه كودكان در این میان آسیب بیشتری می‌بینند، بویژه اگر این مهاجرین در منطقه‌ای خاص سكونت داشته باشند.

این استاد دانشگاه با اشاره به جلو افتادن سن بلوغ و عقب ماندن واقعه ازدواج، اظهار كرد: در این میان اتفاقات بسیاری می‌تواند رخ دهد چرا كه از سویی آگاهی‌های تغذیه‌ای ، بهداشتی و عمل كردن به آنها وجود دارد و از سوی دیگرتحریك‌های محیطی بلوغ را جلو می‌اندازد.

دكتر علیایی زند در پاسخ به این سؤال كه رسانه‌ها در جهان تا چه حد می‌توانند با پخش برنامه‌های انحرافی، باعث تحریك كودكان شوند افزود: رسانه‌ها در این زمینه عامل قابل تأملی هستند بنابراین اگر می‌خواهیم برنامه‌های خارجی بر روی كودكان تأثیر گذار نباشند باید با جذاب كردن برنامه‌ها تولیدی، جلو خیل عظیم برنامه‌های انحرافی رسانه‌های خارجی را بگیریم و دست به یك مبارزه رسانه‌ای بزنیم و رسانه‌های خود را قوی‌تر كنیم.

وی ایران را بیشترین مصرف‌كننده لوازم آرایشی و جراحی پلاستیك دانست و ادامه داد: ما آموزشهای خود را برای زندگی سالم و مرافبت از خود، باید از مهد كودكها آغاز كنیم؛ اگر آنجا را در یابیم، خیالمان راحت می‌شود، لذا ما آموزش خود را برای والدین ، مربیان و كودكان و هر یك به شیوه‌ای جداگانه را آغاز كرده‌ایم.

وی گفت: متاسفانه اگر سوء استفاده جنسی از یك كودك صورت گرفته باشد، مجازات فرد متعرض بسیار ناچیز است، در حالیكه این اتفاق، جنایتی فراموش نشدنی در زندگی قربانی است.

وی همچنین از ارائه طرح پلیس كودك یار به نیروی انتظامی خبر داد و گفت: كودك چه بیرون و چه در داخل خانواده نیازمند امنیت اجتماعی است چرا كه با این طرح امنیت كودك به میزان قابل توجهی تأمین می‌شود، لذا تقاضا می‌شود كه به این طرح به صورت جدی نگریسته شود.

دكتر علیایی زند با بیان این كه در هر جامعه‌ای كه مواد مخدر و بیكاری وجود دارد سوء استفاده جنسی هم به چشم می‌خورد تصریح كرد: در این زمینه باید گفت كه در روستاها سوء استفاده جنسی از كودكان بیشتر است چرا كه كودكان را برای كار با افراد بزرگسال بیرون می‌فرستند .

این روانشناس در پایان به نشانه‌هایی از سوءاستفاده جنسی از كودكان در تاریخ ادبیات با استناد به برخی اشعار اشاره كرد و گفت: نمونه‌های فراوانی از سوء استفاده‌های جنسی بویژه در رفتار بسیاری از پادشاهان از جمله ناصرالدین شاه مشاهده می‌شود.

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 14 آبان 1388 01:40 قبل از ظهر