تبلیغات
روانشناسی اجتماعی - درک رفتارهای متفاوت زنان ومردان
انسان مولود شرایط نیست.شرایط مخلوق انسان است

درک رفتارهای متفاوت زنان ومردان

شنبه 14 شهریور 1388 06:40 قبل از ظهر

نویسنده : ر.ع
ارسال شده در: آسیب شناسی مردان ، آسیب شناسی زنان ،
درک رفتارهای متفاوت زنان ومردان

بسیاری از زنان شکایت می‏کنند که مردها مستمع خوبی نبوده و حوصله شنیدن حرف‏های آنها را ندارند و با شنیدن چند کلمه به گمان اینکه همه مطلب دستگیرشان شده، برای شنیدن بقیه مطلب بی‏حوصلگی می‏کنند و بلافاصله راه حل ارائه می‏دهند.

مردها هم از زنان گله دارند که می‏خواهند آنها را کنترل کرده یا بر آنها مسلط شوند. اما به راستی در مناسبات میان زنان و مردان واقعیت قضیه چیست؟

وقتی زنی، مردی را دوست دارد سعی می‏کند در ترقی و پیشرفت امور به او کمک کند و در منزل اقداماتی انجام می‏دهد تا راه ترقی شوهرش هموار شود اما مردها تصور می‏کنند زنان بدون جهت در کارهایشان مداخله کرده و قصد کنترل آنها را دارند.

برای درک رفتار زنان و مردان بهتر است با تفاوت‏های ذهنی و عادات فطری آنها آشنا شویم.

مردان برای کارآیی، قدرت و موفقیت، ارزش فراوانی قائلند. آنها همواره دست به کارهایی می‏زنند که توانایی و امکانات پیشرفت‏شان را افزایش داده یا تثبیت نماید. مردان ارزش خود را با نتایج حاصله از قدرت به دست آمده می‏سنجند و چندان به دنبال مطالب روان‏شناسی نیستند. مردها برای هدف‏شان اهمیت زیادی قائل هستند. هر قدر هدف‏شان بزرگ‏تر باشد، شایستگی بیشتری را در خود احساس کرده و راضی‏تر هستند. آنان زمانی بیشتر از دستیابی به هدف احساس غرور می‏کنند که مستقلاً و به تنهایی اقدام کرده باشند.

توجه به روحیات مردها، به زن‏ها امکان می‏دهد تا دلایل رفتار و عکس‏العمل‏های آنان را بشناسند و به علت مقاومت و تک‏روی مردان پی ببرند. زنان باید بدانند، مردان دوست دارند مسائل‏شان را به تنهایی حل کنند لذا سعی دارند مشکلات‏شان را نزد دیگران مطرح نکرده و صحبتی از آن به میان نیاورند. مردها معتقدند وقتی فردی قادر به اجرای کاری است نشانه ضعف است از دیگران کمک بخواهد و البته مرد زمانی که به کمک احتیاج پیدا کرد سعی می‏کند با اشخاص مورد اعتماد مشورت کند. بنابراین زن‏ها باید توجه داشته باشند وقتی که مردشان درخواست کمک و یاری ننموده است راهنمایی و گوشزدهای زن ممکن است نزد مردشان مداخله محسوب شده، غرور وی را جریحه‏دار نماید و به اعتماد به نفسش آسیب برساند.

زنان برای عشق، ارتباط، همدلی و زیبایی ارزش زیادی قائل هستند و وقت زیادی را صرف حمایت و پشتیبانی و کمک به یکدیگر می‏کنند. برای آنان رابطه و همدلی یک معیار و ارزش است.

احساس آرامش زن به روابط خوب وی با دیگران بستگی دارد. زنان دوست دارند شریک زندگی‏شان تصویری تازه و اصلاح شده از یکی از بهترین‏ها یا یکی از صمیمی‏ترین دوست‏هایشان باشد به همین دلیل دل‏شان برای مردهایی که «رازهایشان» را برای آنها برملا می‏سازند، می‏سوزد.

اکثر زن‏ها ترجیح می‏دهند به فکر کارهای شخصی و خانوادگی باشند و در مجالس شرکت کنند. زندگی یکنواخت اصلاً برای آنها جالب نیست و این امر حتی در نوع لباس پوشیدن آنها نیز تأثیر می‏گذارد و از اینکه هر روز به شکلی و رنگی لباس بپوشند لذت می‏برند. بنابراین زن‏ها رابطه‏گرا و مردها هدف‏گرا هستند. زن‏ها روابط حمایتی را جستجو می‏کنند و به مطالعه روان‏شناسی و شناخت احساسات و عواطف علاقه‏مندند. آنها به رشد شخصی و معنویت و هر آنچه به شیرینی و لذت زندگی‏شان کمک کند اظهار علاقه می‏کنند و از اینکه به نیازها و عواطف دیگران توجه دارند به خود می‏بالند اما از طرف دیگر غالب زنان تصوری از حساسیت و طرز تفکر مردان نداشته و برای ابراز علاقه و عشق به آنها پیشنهاد کمک می‏کنند غافل از اینکه این موضوع موجب رنجش خاطر شوهرشان شده و ممکن است آنها در خود احساس حقارت نمایند.

اگر مردی به تفاوت‏های خود با زنان آشنا نباشد، اغلب کمک زن باعث ایجاد دردسر و کشمکش خواهد شد. مردها باید بدانند و بیاموزند وقتی زنی صحبت می‏کند، به دنبال راه حل مشکلات نیست چرا که او طالب همدلی و ارتباط نزدیک‏تر با شوهرش است.

زن‏ها و مردها از روش‏های متفاوتی برای نشان دادن گوش کردن استفاده می‏کنند. زن‏ها در حین گوش دادن بیشتر سر تکان می‏دهند و از کلمات «آهان» یا «خب» یا «اوهوم» استفاده می‏کنند و مقصودشان نیز از استفاده این کلمات این است که دارم به حرف‏های شما گوش می‏کنم اما مردها کمتر این حرکات را انجام می‏دهند و بیشتر زمانی کلمات مذکور را به کار می‏برند که بخواهند توافق خود را اعلام نمایند.

گاهی زن هنگام گفتگو توجهی به راه حل‏های مرد نداشته و در برابر آن مقاومت می‏کند. در این صورت ممکن است مرد با خود فکر کند زنش با زبان بی‏زبانی می‏خواهد به او بفهماند که او صلاحیت کافی ندارد. اما مردها باید بدانند اگر زن‏ها توجهی به راه حل‏هایشان ندارند لزوما دال بر این نیست که اعتراض دارند بلکه چه بسا زمان ارائه راه حل از طرف مرد مناسب نباشد. در طرف مقابل زمانی که مردی به تذکرات زنش بی‏توجهی نشان داده و در مقابل آن ایستادگی می‏کند، زن ممکن است احساس کند مورد حمایت و اعتماد همسرش نیست. در چنین مواقعی زن باید آگاه باشد که حالات روحی مرد با خودش فرق می‏کند در این صورت آسان‏تر او را درک می‏نماید و تصدیق می‏کند اظهار نظر بیهوده کرده و اشتباهات شوهرش را نابه‏جا متذکر شده در صورتی که می‏توانست آن را به فرصت و جای مناسب دیگری موکول کند.

یکی از تفاوت‏های عمده زنان و مردان در برابر فشارهای عصبی و روحی، نحوه برخورد آنها با مسئله است. در این زمان‏ها مردها گوشه‏گیر شده و در لاک خود فرو می‏روند در صورتی که زن‏ها به هیجان آمده و مشکل‏شان را مطرح و بر زبان می‏آورند. برای دستیابی به آرامش و حالت عادی، مرد در جهت حل مشکل می‏کوشد و زمانی که مسئله حل شد از لاکش بیرون می‏آید اما زن بیشتر به همدردی نیاز دارد.

وقتی مرد خسته از کار روزانه برمی‏گردد به آرامش و استراحت احتیاج دارد و لذا ممکن است اخبار گوش کند یا روزنامه بخواند. خواندن روزنامه و یا گوش کردن به اخبار وسیله‏ای جهت فراموش کردن مشکلات شخصی مردان است اما اگر زنان با حالات روحی شوهران خود آشنا نباشند روزنامه خواندن آنان را بی‏اعتنایی نسبت به خود تلقی می‏نمایند.

مردها زمانی که زیر فشار مشکلات قرار می‏گیرند در خود فرو می‏روند و تمام نیرویشان را مصروف حل مشکل می‏نمایند. آنان آنقدر در مسائل و مشکلات‏شان غرق می‏شوند که شاید سایر مسائل را فراموش کنند. آنان گاهی غافل می‏شوند از اینکه شاید دیگر اعضای خانواده‏شان هم مشکلاتی داشته باشند و این وضع برای زن قابل درک و تحمل نیست. اگر مردی بداند حالت انزوای او چقدر به روحیه همسرش صدمه می‏زند سعی خواهد کرد در این موقعیت با همدردی و توجه، از این احساس همسرش جلوگیری کند. گاهی مردها فکر می‏کنند زمانی که همسرشان از مشکلات‏شان حرف می‏زنند منظورشان این است که آنها را مسئول مشکلات ایجادشده بدانند در صورتی که هدف از طرح مطلب و مسائل توسط زنان، رسیدن به آرامش است. مردها فقط به دو دلیل در مورد مشکلات‏شان با دیگران صحبت می‏کنند؛ اول وقتی کسی را مقصر می‏دانند و می‏خواهند او را سرزنش کنند و دوم وقتی که در جستجوی راه حل مسئله‏ای باشند. بنابراین صحبت‏های زن را نیز به همین منوال تعبیر می‏نمایند حال آنکه غالبا تعبیرشان نادرست بوده و نظر همسرشان غیر از آن است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 14 آبان 1388 02:26 قبل از ظهر