تبلیغات
روانشناسی اجتماعی - افسردگی مهم‌ترین مشكل روانی زنان دارای همسر معتاد است
انسان مولود شرایط نیست.شرایط مخلوق انسان است

افسردگی مهم‌ترین مشكل روانی زنان دارای همسر معتاد است

شنبه 14 شهریور 1388 06:18 قبل از ظهر

نویسنده : ر.ع
ارسال شده در: آسیب شناسی زنان ،
یك آسیب‌شناس اجتماعی:
افسردگی مهم‌ترین مشكل روانی زنان دارای همسر معتاد است

خبرگزاری فارس: یك آسیب‌شناس اجتماعی گفت: افسردگی و اضطراب از مهم‌ترین مشكلات روانی زنان دارای همسر معتاد است.


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، پروانه محمدخانی كارشناس مسائل اجتماعی در همایش "آسیب شناسی اجتماعی روانی زنان دارای همسر معتاد "با بیان این كه تا كنون تحقیقاتی در زمینه مشكلات روانی و اجتماعی زنان دارای همسر و معتاد صورت نگرفته است،‌‌ افزود:‌ هر چند كه در زمینه اعتیاد كارهای بسیاری شده است ولی همه این حقیقات در زمینه خشونت و خود اعتیاد و افراد معتاد بوده است.
محمدخانی اضافه كرد:‌ بیش‌تر تحقیقات در زمینه خشونت‌ ناشی از ارتباط با افراد معتاد بوده است و در خصوص افرادی كه با آن‌ها زندگی می‌كنند، تحقیق جامعی انجام نشده است.
وی تصریح كرد: ‌بر اساس تحقیقی كه توسط من و همكارانم در ستاد مبازره با مواد مخدر و بهزیستی صورت گرفت نشان داد "زنان دارای همسر معتاد "نسبت به‌ "زنان دارای همسر سالم " دارای مشكلات اجتماعی و روانی بیش‌تری هستند.
این محقق اظهار داشت: زنانی كه دارای همسر معتادند هم از لحاظ اجتماعی هم از لحاظ شخصیتی و خانوادگی دارای مشكلات خاصی هستند.
وی افزود:‌ بیش‌تر مشكلات این زنان مربوز به مسائل مالی،‌ جرم و خشونت‌های ناشی از اعتیاد همسر و آزارهای همسر و فرزندان است.
محمدخانی تأكید كرد:‌ مشكلات روانی،‌ مشكلات شخصیتی و ارتباطی با دیگران‌، عدم مدیریت خشم،‌ آشفتگی ارتباطی، آشكارسازی خشم و خشونت از مهم‌ترین مسائل اجتماعی زنان دارای همسر معتاد است.
وی اضافه كرد:‌ درتحقیق "بررسی مشكلات اجتماعی روانی زنان دارای همسر معتاد و زنان دارای همسر سالم‌ "میانگین سن گروه اول 35/72 و میانگین گروه دوم 34/6 است.
محدخانی تصریح كرد: در این تحقیق 186 زن دارای همسر معتاد و 173 زن دارای همسر سالم شركت داشتند كه در رده سنی‌ 20 تا 57 قرار می‌گرفتند با میانگین حداقل سطح سواد 7 كلاس تعرف شده است.
وی اضافه كرد:‌ سابقه آزار جنسی،‌ تحمل زندگی در شرایط فشار روحی،‌ گرایش به مصرف مواد مخدر همراه همسر از جمله مشكلات فردی و شخصیتی این زنان است.
این محقق تصریح كرد:‌ البته بر طبق تحقیق صورت گرفته،‌ اضطراب،‌ افسردگی و خشم از مهم‌ترین عارضه‌های زنان دارای همسر معتاد است.
وی خاطرنشان كرد:‌ بر اساس تحقیق فوق بسیاری از زنان دارای همسر معتاد اجبار به پول قرض گرفتن از دیگران برای خرید مواد همسرشان‌، اجبار به مبادرت و ارتباط نامشروع با افراد ناباب و آزارهای جنسی را در دیگر مشكلات خود در پاسخ به سؤالات پرسش‌نامه ذكر كردند.
محمدخانی ابرا داشت: اعتیاد "حالتی از وابستگی به مواد طبیعی یا مصنوعی است كه در اثر تكرار ایجاد می‌شود " كه در سال 1964 سازمان جهانی بهداشت به جای كلمه اعتیاد، وابستگی به سوء مصرف مواد را جایگزین آن كرد.
وی اضافه كرد: تعدادی از زنان مورد تحقیق در پاسخ به این كه آیا گرایش به مواد مخدر برایشان پیش آمده است ؟ اظهار داشتند كه به منظور حفظ و نگهداری همسر و كانون خانواده به همراه شوهرشان مبادرت به استفاده از مواد كرده و 30 نفر هم فقط به كشیدن سیگار اشاره داشتند.
محمدخانی با بیان این كه بسیاری از معتادین حتی غذا و محل مناسب برای خود و فرزندانشان ندارند،‌ افزود: بیش از نیمی از مشكلات خانواده‌های معتاد تأمین هزینه‌های مربوط به تهیه مواد مخدر است‌،‌ برخی‌ از خانواد‌ه‌ها برای حل این معضل مبلغی را به خرید مواد مخدر اختصاص می‌دهند تا درحل مشكلات دیگر دچار كمبود هزینه نشوند.
این محقق تصریح كرد:‌ بر اساس آمار سال 1999 فرزندان خانواده‌هایی كه مواد مخدر مصرف می‌كنند بیش‌تر از سایر خانواده‌ها در معرض خطر ابتلا‌ به اعتیاد قرار دارند.
وی خاطرنشان كرد:‌ بر اساس آمار سال 1385، ‌25 درصد معتادان از طرق غیرقانونی (‌فحشا و سرقت و ...)‌ پول مواد خود را تهیه و مبادرت به مصرف می‌كنند.
محمدخانی تصریح كرد: بر طبق همین آمار 60 درصد زندان‌‌های كشور توسط معتادان پر شده و در 24 درصد از كل قتل‌های صورت گرفته معتادین نقش داشته‌اند‌ همچنین‌ 15 تا 20 درصد جرایم رخ داده با مواد مخدر در ارتباط‌ بوده است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 14 آبان 1388 02:31 قبل از ظهر