تبلیغات
روانشناسی اجتماعی - زندگی را متعادل کنیم
انسان مولود شرایط نیست.شرایط مخلوق انسان است

زندگی را متعادل کنیم

سه شنبه 10 شهریور 1388 07:29 بعد از ظهر

نویسنده : ر.ع
ارسال شده در: روانشناسی اجتماعی ،

زندگی را متعادل کنیم

زندگی تعادلی است بین کار و تفریح، خانواده و اوقات شخصی. ما باید تصمیم بگیریم که چه طور زندگی‌مان را متعادل کنیم.

  سال‌ها پیش، حاکمی ‌به یکی از سوارکارانش گفت: مقدار سرزمین‌هایی را که بتواند با اسبش طی کند را به او خواهد بخشید. همان‌طور که انتظار می‌رفت، اسب سوار به سرعت برای طی کردن هرچه بیشتر سرزمین‌ها سوار بر اسبش شد و با سرعت شروع کرد به تاختن. با شلاق زدن به اسبش با آخرین سرعت ممکن می‌تاخت و می‌تاخت. حتی وقتی گرسنه و خسته بود، متوقف نمی‌شد چون می‌خواست تا جایی که امکان داشت سرزمین‌های بیشتری را طی کند.

وقتی مناطق قابل توجهی را طی کرده بود به نقطه‌ای رسید. خسته بود و داشت می‌مرد. از خودش پرسید: چرا خودم را مجبور کردم تا سخت تلاش کنم و این مقدار زمین بدست بیاورم؟ در حالی که در حال مردن هستم و تنها به یک وجب خاک برای دفن کردنم نیاز دارم.

داستان بالا شبیه سفر زندگی خودمان است. برای به دست آوردن ثروت، قدرت و شهرت سخت تلاش می‌کنیم و از سلامتی و زمانی که باید برای خانواده صرف کرد، غفلت می‌کنیم تا با زیبایی‌ها و سرگرمی‌های اطرافمان که دوست داریم مشغول باشیم.

وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم متوجه خواهیم شد که هیچگاه به این مقدار احتیاج نداشتیم، اما نمی‌توان آب رفته را به جوی بازگرداند.

زندگی تنها پول در آوردن و قدرتمند شدن و به دست آوردن شهرت نیست. زندگی قطعا فقط کار نیست، بلکه کار تنها برای امرار معاش است تا بتوان از زیبایی‌ها و لذت‌های زندگی بهره‌مند شد و استفاده کرد.

زندگی تعادلی است بین کار و تفریح، خانواده و اوقات شخصی. بایستی تصمیم بگیری که چه طور زندگیت را متعادل کنی. اولویت‌هایت را تعریف کن و بدان که چه طور می‌توانی با دیگران به توافق برسی، اما همیشه اجازه بده که بعضی از تصمیماتت براساس غریزه درونیت باشد. شادی معنا و هدف زندگی است؛ هدف اصلی وجود انسان. اما شادی معنا‌های متعددی دارد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -